Zachodnia medyczna tradycja: 1800 do 2000

Z powodów nie do końca jasnych historycy medycyny piszący w pierwszej połowie XX wieku wydawali się skłonni do pisania obszernych historii, opisujących wydarzenia od starożytności do swoich czasów. Pełne faktów księgi Fielding Garrison (1913), William Osler (1921), Charles Singer (1928), Victor Robinson (1931), Arturo Castiglione (1936), Richard Shryock (1936), Kenneth Walker (1953) i Erwin H. Ackerknecht (1955) nadal siedzi na półkach sklepowych, ale niewielu z nich czyta się dzisiaj, a nawet zaleca. Minione 45 lat można nazwać wiekiem monografii, zapoczątkowanej symbolicznie przez wpływ niezwykle wpływowych obrazów Karola Rosenberga The Cholera Years: The United States w 1832, 1849 i 1866 (Chicago: University of Chicago Press , 1962). W ciągu ostatnich dziesięcioleci profesjonalni historycy medycyny – czy to ze względu na skromność, czy nieśmiałość – w dużej mierze pozostawili po sobie szerokie syntezy amatorom. Dwa znaczące wyjątki to z wdzięcznością napisane przez Roya Portera Największe korzyści dla ludzkości : Medyczna historia ludzkości (New York: WW Norton, 1998) i Historia medycyny Jacalyn Duffin: Skandalicznie krótkie wprowadzenie (Toronto: University of Toronto Press, 1999) . Aby zbadać dziedzinę historii medycyny w epoce hiperspecjalizacji, większość badaczy odczuwa potrzebę łączenia się w celu dzielenia się swoją wiedzą i zmniejszania ryzyka zakłopotania recenzentów. Na przykład w 1995 r. Pięciu pracowników akademickich tego, co nazywa się teraz Wellcome Trust Centre for Medicine w University College London, współpracowało przy pisaniu The Western Medical Tradition: 800 pne do AD 1800 (Cambridge, Anglia: Cambridge University Press), najbardziej miarodajne badanie z tych lat dostępne w dwóch okładkach. Analizowany tom, napisany przez inną grupę naukowców z Wellcome Trust Center, kontynuuje historię aż do roku 2000.
Stanley Boyd Przygotowuje się do działania, Charing Cross Hospital, Londyn, 1900. Z Wellcome Library w Londynie.

Ta książka rozpoczyna się niefortunnym wstępem na temat rozwoju wydarzeń między 1800 a 1849 r. Autorstwa Stephena Jacyny, który oferuje czytelnikom między innymi pierwiastek teorii marksizmu i Foucauldian. W dużej mierze unikając narracji historycznej, Jacyna poświęca ponad połowę tego długiego rozdziału na czasami polemiczną krytykę strategii historiograficznych . Zaawansowani uczniowie mogą znaleźć jakąś wartość w tej dyskusji, ale początkujący z pewnością uznają to za bardziej mylące niż oświecające. To wstyd, ponieważ pozostała część książki jest o wiele, dużo lepsza. WF Bynum oferuje interesującą ankietę w rozdziale Powstanie nauki w medycynie, 1850-1913 , koncentrując się na wydarzeniach w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Christopher Lawrence umiejętnie kontynuuje historię przez II wojnę światową i dodaje Związek Radziecki do mieszanki. W końcowym rozdziale Przedsiębiorstwo medyczne i globalna reakcja, lata 1945-2000 , Anne Hardy i EM Tansey, nieco zaskakująco, piszą więcej o doświadczeniach anglo-amerykańskich niż o globalnej reakcji . Zawierają jednak cenne międzynarodowe porównania.
Z wyjątkiem nieuniknionego, ale wciąż irytującego pokonywania błędów rzeczowych – i wspomnianego pierwszego rozdziału – oceniłbym ten tom sukcesem
[więcej w: endodoncja mikroskopowa kraków, solphadermol, poradnia rehabilitacyjna bydgoszcz ]