Witaminy i perinatalne wyniki wśród kobiet zakażonych HIV w Tanzanii ad 6

Poprawiając stan odżywienia matki i odporność w czasie ciąży, multiwitaminy mogą zmniejszać ryzyko infekcji wewnątrzmacicznych. Nie byliśmy jednak w stanie bezpośrednio zbadać tej hipotezy. W badaniach obserwacyjnych odnotowano pozytywne skojarzenia między stanem witaminy matki a wynikami urodzeń.23-26 Lepsze wyniki porodu mogą również wystąpić dzięki poprawie matczynego statusu hematologicznego. Niski poziom hemoglobiny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia niekorzystnych wyników w ciąży, w tym z niską masą urodzeniową.27 W naszej poprzedniej próbie suplementacja kompleksem witaminy B oraz witaminą C i E znacząco zwiększyła średni poziom hemoglobiny u kobiet zakażonych wirusem HIV w 6 tygodniu po porodzie (średni wzrost, 0.6 g na decylitr), 13 w porównaniu ze wzrostem o 0,2 g na decylitr u kobiet z ujemnym mianem HIV w obecnym badaniu. Chociaż niewielki wzrost liczby kobiet zakażonych HIV może nie być istotny na poziomie indywidualnym, niewielkie przesunięcie rozkładu populacji w kierunku wyższych poziomów hemoglobiny może być korzystne z punktu widzenia zdrowia publicznego. Witamina C i ryboflawina poprawiają wchłanianie żelaza przez jelita. Ryboflawina jest również niezbędna do syntezy globinowego składnika hemoglobiny.28 Nasze wyniki różnią się od wyników dwóch badań kontrolowanych placebo wśród prawdopodobnie ciężarnych kobiet z ujemnym wynikiem zakażenia HIV z Sarlahi, Nepalu, 9 i Meksyku, 10, które nie wykazały znaczącego wpływu suplementacji mikroskładników odżywczych na wagę urodzeniową i inne wyniki ciąży. W obu badaniach suplement zawierał dawki mikroelementów zawierające RDA. W badaniu kontrolowanym placebo w Janakpur w Nepalu, wiele mikroelementów zawierających RDA spowodowało znaczącą średnią różnicę w masie urodzeniowej 77 g i zmniejszenie o 25% ryzyka niskiej masy urodzeniowej w porównaniu z placebo; badanie to nie wykazało znaczącego wpływu suplementacji witamin na ryzyko porodu przedwczesnego.11 W badaniu przeprowadzonym w Gwinei Bissau, w którym porównywano suplementy zawierające jeden lub dwa razy RDA dla mikroskładników odżywczych z placebo, 29 występowała mała waga urodzeniowa. znacznie wyższe wśród niemowląt matek, które otrzymywały placebo niż wśród niemowląt matek, które otrzymywały suplementy zawierające dwukrotnie dawkę RDA (13,6% w porównaniu do 10,0%, średnia różnica w masie urodzeniowej, 95 g), ale nie różniły się istotnie od częstości występowania u niemowląt matek którzy otrzymywali suplementy zawierające RDA (niska masa urodzeniowa, 12,0%, średnia różnica masy urodzeniowej między tą grupą a grupą placebo, 53 g; P = 0,009 dla liniowego trendu w masie urodzeniowej).
Skuteczność suplementów zawierających RDA może być różna w krajach rozwijających się. W naszym poprzednim badaniu z udziałem Tanzańskich kobiet z dodatnim wynikiem HIV13 oraz w obecnym badaniu z udziałem kobiet z ujemnym mianem HIV w Tanzanii suplement zawierał dwukrotność dziennego spożycia witaminy E i 6 do 10 razy więcej niż RDA dla kilku witamin z grupy B i witaminy C. Osoby zakażone HIV prawdopodobnie wymagają zwiększonego spożycia witaminy, aby utrzymać odpowiedni stan odżywienia.30 Biorąc pod uwagę, że RDA jest poziomem zalecanym dla zdrowych kobiet w Ameryce Północnej, nawet w przypadku braku zakażenia HIV, ten poziom suplementacji może być niewystarczający do spełnienia wymagań kobiet w ciąży w wielu krajach rozwijających się ze względu na większy ciężar niedożywienia i infekcji pasożytniczych w tych krajach.
W analizie zbiorczych danych z dwóch badań nepalskich śmiertelność okołoporodowa została paradoksalnie zwiększona dzięki zastosowaniu multiwitaminy.12 Autorzy sugerują, że wyższa masa urodzeniowa, przynajmniej wśród krótkich i przewlekle niedożywionych kobiet południowoazjatyckich, może prowadzić do trudności w pracy, prawdopodobnie z powodu dysproporcji cefalopelii, z towarzyszącą umieralności okołoporodowej
[więcej w: ilu jest lekarzy w polsce, olx ostrow maz, olx strzegom ]