Inkontynencja pochodzenia kałowego

Polecam Madoffa i in. za ich przemyślany przegląd dotyczący nietrzymania stolca (problem z 9 kwietnia) 1, ale chciałbym dodać dwie punkty z perspektywy pediatrycznej, odnoszące się do faktu, że wiele dzieci z nietrzymaniem stolca cierpi z powodu przewlekłych udarów kałowych.
Błona śluzowa odbytu dzieci jest tak chłonna, że wiele płynów i leków podaje się tą drogą. Lewatywy są często zatrzymywane przez dzieci przez dłuższy czas. Uważa się, że zarówno płyny hipotoniczne (np. Woda z kranu), jak i hipertyzoniczne (np. Fosforan sodu) powodują poważne zaburzenia elektrolitowe w surowicy. Lewatywy z wodą wodociągową prowadzą do hiponatremii, 2 i hipertoniczne lewatywy fosforanowe mogą powodować hiperfosfatemię i hipokalcemię z powikłaniami sercowymi.3 Jedynie lewatywy przy użyciu izotonicznego roztworu soli lub oleju są bezpieczne do rutynowego stosowania u tych dzieci.
Ręczne usunięcie znieczulenia kałowego u małego dziecka może być prawie niemożliwe. Z tego powodu wielu lekarzy pediatrycznych stosuje lewatywy zatrzymujące olej, a następnie przemywa solą fizjologiczną. W wyjątkowo opornych przypadkach stosowaliśmy mieszaniny soli fizjologicznej i papainy (10 g na litr) stosowane jako pranie w odbycie.
H. Juhling McClung, MD
Leo Heitlinger, MD
Szpital Dziecięcy w Columbus, Columbus, OH 43205
3 Referencje1. Madoff RD, Williams JG, Caushaj PF. . Nietrzymanie stolca. N Engl J Med 1992; 326: 1002-7.
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Young JF, Brooke BN. . Szok lewatywy w chorobie Hirschsprunga. Dis Colon Rectum 1968; 11: 391-5.
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Martin RR, Lisehora GR, Braxton M Jr, Barcia PJ. . Śmiertelne zatrucie lewatywą fosforanu sodu: opis przypadku i badanie eksperymentalne. JAMA 1987; 257: 2190-2.
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
[patrz też: olx głubczyce, osrodki leczenia alkoholizmu, jaka rasa psa dla dziecka ]